Preporučljivo je zakazati održavanje klima uređaja najmanje jednom godišnje, idealno pre početka sezone grejanja ili hlađenja. Redovno održavanje pomaže u poboljšanju efikasnosti, sprečavanju kvarova i produžava životni vek vašeg sistema.
Da li ste se susreli sa jednom od situacija ispod?
- Klima uređaj ne radi
- Klima uređaj ne hladi
- Loš protok vazduha
- Čudni zvukovi
- Curenje rashladnog sredstva
Najčešća pitanja i odgovori
Kada da zakažem održavanje uređaja?
Koliko često trebam menjati filtere?
Filtere za vaš klima uređaj obično treba zameniti svakih 1 do 3 meseca, u zavisnosti od faktora kao što su tip filtera, kvalitet vazduha u zatvorenom prostoru i upotreba. Začepljeni ili prljavi filteri mogu ograničiti protok vazduha i smanjiti efikasnost sistema.
Da li koristite originalne delove za popravke?
Da, koristimo samo visokokvalitetne, originalne delove kako bismo obezbedili najbolje performanse i dugovečnost vašeg uređaja nakon popravke.
Da li dajete garanciju na popravke?
Apsolutno. Sve naše popravke dolaze sa garancijom kako biste bili sigurni. Konkretno trajanje garancije može da varira u zavisnosti od vrste popravke i uređaja.
Kako da dobijem ponudu za moju popravku?
Možete dobiti ponudu tako što ćete nas kontaktirati. Pružamo transparentne cene bez skrivenih naknada.
Šta je optimalna temperatura?
Savet lekara je da ne treba (kod hlađenja) preterivati. Preporuka je da razlika između spoljašnje i unutrašnje temperature ne treba biti veća od 10 stepeni, kako organizam ne bi doživeo šok. Kod zagrevanja je najoptimalnije podesiti klima uređaj na 18 stepeni kada nismo u prostoriji, pa pojačati na 24 – 25 °C kada se vratimo u prostoriju.
Koju vrstu freona klima koristi?
Freone za klima uređaje možemo podeliti u dve kategorije. Sa jedne strane, imamo gas R22 koji je toksičan i direkno utiče na ozonski omotač. U drugoj kategoriji imamo tzv. ekološke gasove kao što su freon tipa R407c, ili R410a. Ekološki gasovi manje zagađuju atmosferu. Nikako ne pokušavajte sami da rukujete freonom, već se obratite stručnjaku.
Šta je BTU?
British Thermal Unit (Britanska termalna jedinica) predstavlja jedinicu mere energije koju koriste klima uređaji i grejalice. Ako je veća vrednost BTU-ova, to je brže zagrevanje ili hlađenje sobe putem klima uređaja.
Šta je EER?
EER – Energy Efficijency Rating – štedljivi rad, parametar koji karakteriše rashladni uređaj za klimatizaciju (odnos snage uređaja za klimatizaciju prema preuzetoj ukupnoj snazi – potrošnji). Iz toga proizlazi da klima uređaj sa visokom vrednošću EER radi sa velikom efikasnošću, sa gledišta iskorišćenja dovedene energije, štedljiviji je.
Šta je to filter?
Svaki klima uređaj ima najmanje jedan filter. Vazduh se prilikom prolaska kroz unutrašnju jedinicu filtrira (mehanički, antialergijski), osvežava se raznim filterima sa mirisima i reguliše se njegova relativna vlažnost. Tip samog filtera zavisi od vrste klima uređaja. Postoje od običnih mehaničkih: – fungicidnih, elektrostatskih, antialergijskih, aktivnih, ugljeničnih. Kvalitet filtera se meri u postocima zadržavanja čestica, na osnovu veličine i količine čestica koje zaustavlja, količine vazduha u m³ koji prolazi kroz sam filter. Filter za prašinu uklanja prašinu i čestice iz vazduha kako bi osigurao konstantantan dovod čistog vazduha. Jednostavno se održava pranjem ili usisavanjem. Filter za prečišćavanje vazduha sakuplja najmanje čestice prašine i grinje veličine 0,01 mikrona i sprečava širenje bakterija i virusa. Poseduje dve strane sa vazdušnim elektrostatičnim filterom sa prednje strane i filterom sa aktivnim ugljenikomm sa zadnje strane. Filter za prečišćavanje vazduha uvek je kombinovan sa normalnim filterom.
Šta je automatski režim?
Pomoću tastera “Sleep mode”, automatski programirate klima – uređaj da se isključi, upravljate brzinom ventilatora i podešavate temperaturu radi prijatnijeg spavanja.
Iz klime se oseća neprijatan miris?
Ukoliko se klima uređaj ne servisira, filteri i isparivač ne čiste i ne održavaju, u unutrašnjoj jedinici klima uređaja se razmnožavaju bakterije, virusi, pa čak i plesan. Kada se nakupe, ispuštaju gasove koji zaista zaudaraju i jako su štetni po zdravlje. U tom slučaju potreban je veliki servis klima uređaja.
Zašto servisirati klima uređaj?
Servisiranje klima uređaja sadrži dva jako bitna faktora: Čistoća samog klima uređaja koja inicira uštedu energije i efikasniji rad čistiji vazduh u prostoriji i samim tim pozitivni efekti po zdravlje.
Da li klima uređaji mogu da izazovu bolest? Da li su opasni? Jesu li opravdana upozorenja i strah od klima uređaja?
Od pojave prvog klima uređaja, pa do danas, u medijima se govori i polemiše o uticaju klima uređaja na naše zdravlje. Ustanovljen je niz činjenica: Postoje registrovane bolesti vezane za bakterije koje se razmnožavaju u filterima i isparivačima kod klima uređaja koji se ne servisiraju. Jako je bitno pravilno podesiti zadatu temperaturu prostora koji se klimatizuje, ne izlagati se direktnom strujanju vazduha prilikom hlađenja. Uz pravilno korišćenje, klima uređaji su zapravo dobri za zdravlje. Održavanjem konstantne temperature i vlažnosti vazduha, klima uređaji mogu pomoći osobama sa srčanim tegobama i bolestima, kao i osobama koje imaju problema sa krvnim pritiskom. Ukoliko se klima uređaji redovno servisiraju i pravilno koriste, (samim tim) kvalitet vazduha je na odgovarajućem nivou, opasnosti – nema!
Da li klima uređaj može da radi 24h?
Da. Za zagrevanje se tokom noći preporučuje da podesite klima uređaj na 16 – 18 stepeni, a u toku dana po potrebi. Za rashlađivanje se klima u toku noći (preporuke lekara) može podesiti na minimum ako su temperature previsoke, jer dok spavamo naše se tlo hladi, pa ako je temperatura preniska možemo osetiti bolove u mišićima.
Da li klimu treba posebno pripremati za leto i za zimu?
Definitivno. Ukoliko se klima uređaj ne koristi duže vreme, nakupe se prašina, virusi, bakterije, plesan… Zato je najbolje očistiti klima uređaj pre početka sezone grejanja ili hlađenja.
Blue Fin- šta, kako, zašto, koliko?
Snaga uređaja za klimatizaciju je u tesnoj vezi sa jedinicom za kondenzaciju. Ona je neprekidno izložena kiselim kišama, slanom vazduhu, vetru, prašini i drugim korozivnim faktorima. Sinclar BLUE FIN spoljne jedinice su veoma otporne i imaju lep izgled. Snabdevene su kompresorima koji se ističu tihim radom i visokim energetskim delovanjem. Kondenzatori klima uređaja su zaštićeni slojem BLUE FIN koja ih veoma efikasno štiti od korozije. Zahvaljujući tome se osobine kondenzatora tokom trajanja eksploatacije u suštini ne menjaju. Instališu se brzo i jednostavno na krov, terasu ili na spoljne zidove.
Šta znači vakumiranje klima uređaja?
Pod pojmom vakumiranje se podrazumeva izvlačenje vazduha iz sistema da bi se nakon toga pustio freon u sistem. Tako se mogu proveriti i svi spojevi cevi u sistemu pre puštanja freona. Ako bi se slučajno vazduh našao u sistemu, klima uređaj bi lošije radio, a ako se u vazduhu nađu čestice (vlage) može i da se ošteti. Znači ovaj proces je neophodan prilikom montaže klime. Vakumiranje se može vršiti običnim kompresorom ili specijalnim kompresorom za tu namenu. Kompresor se spaja crevom na ventil za punjenje klime (na spoljnoj jedinici), ali je poželjno koristiti manometar preko kojeg se kontroliše pritisak u cevima. Za novije tipove freona poželjno je da pumpa bude dvostepena, jer su im molekuli manji od starijih tipova freona.